طبیعی کربلا دانلود سید مجید بنی فاطمه

طبیعی: کربلا دانلود سید مجید بنی فاطمه دانلود مداحی شهادت امام موسی الکاظم امام موسی الکاظم ذاکرین اهل بیت مداحی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

روز سه شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان راجع به یکی از صندوق های بازنشستگی پاسخ دهد. ربیعی د

شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

عبارات مهم : صندوق

روز سه شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان راجع به یکی از صندوق های بازنشستگی پاسخ دهد. ربیعی در صحن علنی مجلس در دفاع از عملکرد خود به ابرچالش صندوق های بازنشستگی کشور به عنوان یکی از چند ابرچالش اساسی کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و گفت: از ١٨ صندوق بازنشستگی کشور تنها یکی هنوز سرپاست و باقی صندوق ها ورشکسته شده است اند. آن «یک» صندوق غیرورشکسته کشور ولی همان صندوق تأمین اجتماعی است که البته هم وقت بزرگ ترین صندوق بیمه ای کشور نیز هست؛ صندوقی که امروز اگرچه هنوز ورشکسته نیست، ولی تراز عملیاتی منفی را تجربه می کند و در سراشیبی سقوط به همان دره ای واقع شده است است که صندوق های بازنشستگی دیگر یکی بعد از دیگری در آن سقوط کرده اند.

شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

در این بین دلایل زیادی جهت «مصیبت» امروز صندوق های بازنشستگی ذکر می شود که یکی از بااهمیت ترین آنها حیف ومیل و عدم مدیریت درست منابع آنهاست… توصیه ای که چند روز قبل در مصاحبه ای که با مصطفی ترک همدانی، وکیل کارگران شاکی پرونده تأمین اجتماعی، انجام دادم مشهود بود و می توان گفت یک عبارت را به ادبیات سیاسی و اقتصادی کشور عزیزمان ایران اضافه کرد: «سهو قلم». تأمین اجتماعی و دیگر صندوق های بازنشستگی کشور عزیزمان ایران در دهه های گذشته بیش از هر چیز سهو قلم به خود دیده اند و همین سهو قلم ها در کنار سهو بذل وبخشش ها و سهو مدیریت ها و سهو سیاسی کاری ها کار را به جایی رسانده که هر ماه شاهد اضطراب و نگرانی هزاران بازنشسته صندوق هایی مانند صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بازنشستگی کشوری باشیم؛ نگرانی هایی که اگر روزی به صندوق تأمین اجتماعی با بیش از ١٣ میلیون بیمه شده است مهم و ٣,٥ میلیون مستمری بگیر برسد، می تواند تبدیل به فاجعه ای شود که کم از زلزله ای هفت ریشتری در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیست. در ادامه به بررسی سهو قلم رخ داده در پرونده تأمین اجتماعی می پردازیم.

آخرین بازمانده

روز سه شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان راجع به یکی از صندوق های بازنشستگی پاسخ دهد. ربیعی د

١٧ صندوق بازنشستگی کشور درحال حاضر دچار پرسشها عدیده هستند. بعضی از آنها مانند صندوق بازنشستگی کشوری نیازمند پرداخت ماهانه دولت هستند و اگر دولت به هر دلیلی یکی، دو روز در پرداخت این مبالغ تأخیر کند، شاهد تجمع بازنشستگان در برابر شرکت ها و مجلس هستیم.

تصاویر تجمعات این مردان و زنان کهن سال که با ویلچر و کپسول اکسیژن در برابر ساختمان های دولتی به انتظار حقوقشان می نشینند به تنهایی باید باعث شرم یکایک كسانی باشد که در این صندوق ها مسئولیت داشته اند، ولی معضلات این صندوق ها تنها مستمری بگیران را درگیر نمی کند. مثال راحت دراین باره معضلات صندوق بازنشستگی کارکنان بانک هاست که یکی از صندوق های بازنشستگی ورشکسته کشور هست. بانک ها که نمی توانند جهت پرداخت مستمری بازنشستگان خود روی کمک دولت حساب کنند مجبورند از روش های دیگری این منابع را تهیه کنند. به نظر می رسد یکی از این منابع، تخصیص قسمتی از درآمد حاصل از سود تسهیلات بانکی به این صندوق هاست؛ مسئله ای که باعث می شود بانک ها نتوانند سود تسهیلات را کم کنند و به معنای دیگر بانکداری در کشور عزیزمان ایران «گران تر» تمام می شود.

در این بین، صندوق تأمین اجتماعی تنها صندوق کشور است که هنوز محتاج پرداختی ماهانه دولت جهت مستمری بازنشستگان خود نشده هست، ولی این به معنی خوب بودن حال صندوق تأمین اجتماعی نیست. در گفت وگویی که یک ماه ونیم پیش با یکی از فعالان کارگری راجع به این صندوق انجام دادم، گفت که این صندوق جهت پرداخت حقوق بازنشستگان خود مجبور به دریافت تسهیلات از بانک شده است و ماهانه میلیاردها تومان بهره آن وام ها را پرداخت می کند؛ توصیه ای که در گفت وگوی ماه پیشم با سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی این صندوق، نیز تأیید شد با این تبصره که نوربخش گفت این تسهیلات را از بانکی که متعلق به خود صندوق است گرفته اند، ولی چه شد که کار صندوق تأمین اجتماعی به اینجا رسید. یکی از معضلات اساسی صندوق تأمین اجتماعی در ایران، دخالت مستقیم دولت ها و غیرمستقیم مجلس های متفاوت در مدیریت آن است.

شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

دولت های متفاوت در طول دهه های گذشته با انواع روش ها تلاش کرده اند بر منابع این صندوق مسلط باشند و تیر خلاص در این زمینه نیز آنجا زده شد که در دولت احمدی نژاد ترکیب هیئت آن چنان عوض کردن کرد که دربست دولتی شد. در چنین شرایطی صندوقی که ثروتش حاصل پرداخت حق بیمه کارگران بود، به قلکی جهت دولت ها تبدیل شد. محمد ستاری فر، یکی از اشخاص شاخص تأمین اجتماعی بعد از انقلاب، دراین باره تنها به ذکر یک ضرب المثل اکتفا می کند و می گوید: خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم طایی شدن ساده بود. دولت های متفاوت هرگز به تعهداتشان در قبال صندوق تأمین اجتماعی عمل نکرده اند، آنچنان که بدهی دولت به این صندوق به رقم ترسناک ١٤٠ هزار میلیارد تومان رسیده است.

سهو قلم ها

مصطفی ترک همدانی، وکیل کارگران شاکی در پرونده تأمین اجتماعی، در گفت وگویی که هفته گذشته با او انجام دادم، فاش کرد که سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی، در جلسه دادگاه و در پاسخ به سؤال قاضی راجع به علت اشتباه نوشتن رقم چک هایی که به بابک زنجانی داده هست، گفته: «شب بود، خسته بودم، سهو قلم پیدا کردم»، ولی ماجرای چک های تأمین اجتماعی که به بابک زنجانی رسید چه بود و چه سهوقلمی در آن اتفاق افتاد؟ نگاهی به اسناد و مدارک به جامانده از دوران مدیریت سعید مرتضوی نشان می دهد اتفاقات رخ داده در آن دوران چیزی فراتر از سهو قلم هست. سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی شرکت تأمین اجتماعی، در این باره می گوید: «تنها به صورت کلی در این حد می توانم بگویم فرایندی که در رابطه با این پرونده انجام شده، علی رغم آیین نامه ها و مقررات مالی شرکت بوده است.

روز سه شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان راجع به یکی از صندوق های بازنشستگی پاسخ دهد. ربیعی د

براي مثال من به عنوان مدیرعامل شرکت تأمین اجتماعی نمی توانم به نام شرکت تأمین اجتماعی حساب باز کنم، دسته چک بگیرم و نوعی عملیات مالی را شکل بدهم. شرکت تأمین اجتماعی، آیین نامه مالی مدونی دارد که مشخص می کند حساب شرکت را چه مرجعی باید باز کند و چک شرکت را چه کسي یا کسانی باید امضا کنند، ولی در موارد مربوط به پرونده اخیر، مقررات آیین نامه مالی شرکت رعایت نشده است».

مجتبی نظری، وکیل شرکت تأمین اجتماعی در این پرونده، نیز در وقت تنفس دومین جلسه در جمع خبرنگاران گفته بود: «در خصوص واگذاری شرکت های شرکت تأمین اجتماعی به بابک زنجانی اهمال کاری شده است و این جرم بزرگی است که این پول ها به آدم های متعدد داده شود. هنگامی که فردی با اطلاعات حقوقی و به عنوان دادستان سابق وارد عرصه ای می شود و براي ٤٤٤ هزار میلیارد ین ژاپن بدون هر نوع مزایده و کارشناسی یک شبه وارد تفاهم می شود، از دید ما عین تبانی هست. این عنوان باید جهت او منفعتی داشته باشد وگرنه نمی آید بااهمیت ترین شرکت های سودده شرکت تأمین اجتماعی را به دیگری بدهد».

شرح سهو قلم جناب مرتضوی!

بابک زنجانی پول سوخته را نذر تأمین اجتماعی کرد

اما ماجرای این چک ها چیست؟ جهت رسیدن به پاسخ این سؤال می توانیم از سخنان خود بابک زنجانی در یکی از مصاحبه هایش پیش از دستگیری سر نخ هایی پیدا کنیم. بابک زنجانی در گفت وگو با «ایسنا» خود را یک بسیجی اقتصادی خوانده بود و راجع به قرارداد با تأمین اجتماعی گفته بود: «من عضو هیئت مدیره یک بانک در مالزی (فرست اسلامیک بانک) هستم.

این بانک با سرمایه ١٠٤ میلیون دلار فعالیت می کرد و فعالیتش هم نرمال و خوب بوده هست. در آن وقت اداره سوییفت پیامی به بانک ارسال کرد و مدت ١٥ روز وقت داد تا منابع خود را در بانک ها به هر جا که مورد نیاز است انتقال بدهیم چون بعد از ١٥ روز ارتباط سوییفت بانک قطع می شد. منابعی که بالغ بر ١٣,٥ میلیارد یورو بود، به علت این عملیات گیر افتاده بود و هیچ بانکی حاضر نبود منابع را دریافت کند. به همین باعث مسئولان، سهام داران و هیئت مدیره بانک علیه من حساس شدند. من باید ذی نفع پول را از نام بانک عوض کردن می دادم، به همین علت تصمیم گرفتم ذی نفع این منابع را به شرکتی غیرقابل تحریم در کشور مانند صندوق تأمین اجتماعی جهت حفظ و نگهداری انتقال یافته کنم تا مشمول بر تحریم و قفل منابع نشود.

برای همین منظور با شرکت تأمین اجتماعی جهت خرید تعدادی از شرکت های آن تفاهم کردم». این توصیه مهم که خود بابک زنجانی می دانسته پولی که بر پایه آن شرکت های تأمین اجتماعی را خریداری می کند، پولی درگیر و غیرقابل استفاده هست، قسمتی از پازل ماجراست؛ ولی داستان هنگامی که عجیب تر می شود که بدانیم صندوق تأمین اجتماعی به مدیریت سعید مرتضوی بابت این قرارداد به بابک زنجانی چک گارانتی نیز پرداخت می کند! در این قرارداد که به امضای سعید مرتضوی و بابک زنجانی می رسد، مقرر می شود مبلغ ٤٤٢ میلیارد و ٥٢٤ میلیون و ٤٥٤ هزار و ٥٠٠ ین ژاپن از طرف بابک زنجانی به شرکت تأمین اجتماعی پرداخت شود، ولی او که می دانسته شرکت تأمین اجتماعی امکان استفاده از این پول را نخواهد داشت، پیش دستی می کند و خواستار دریافت چک گارانتی به همین مبلغ می شود. در نامه ای که حمید فلاح هروی، مدیر هیئت مدیره هلدینگ سورینت قشم (متعلق به بابک زنجانی) به سعید مرتضوی می نویسد از او می خواهد پنج فقره چک تضمین به مبلغ ٤٤٢ میلیارد و ٥٢٤ میلیون و ٤٥٤ هزار و ٥٠٠ ین ژاپن جهت این شرکت صادر کند. فلاح، متهم ردیف سوم پرونده بابک زنجانی هست؛ همان کسی که قاضی مقیسه در دادگاه پیگیری به اتهاماتش به او می گوید: «شما کسی هستی که دست بابک زنجانی را گرفتی و پیش این نهاد و آن دستگاه بردی. در آن وقت افراد دیگری بودند که می توانستند به کشور کمک کنند ولی به خاطر نفوذ شما به بابک زنجانی اعتماد شد».

به این ترتیب قرار بر این می شود که شرکت تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨ میلیارد و ٥٠٤ میلیون و ٨٩٠ هزار و ٩٠٠ ین ژاپن به شرکت سورینت بدهد ولی سهو قلم مشهور سعید مرتضوی در همین وقت اتفاق می افتد و نه یک سهو قلم که در واقع پنج سهو قلم رخ می دهد و شرکت تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨ میلیارد و ٩٠٤ میلیون و ٨٩٠ هزار و ٩٠٠ ین ژاپن (معادل ریالی قیمت روز صرافی بانک ملت یا بانک ملی و نه بانک مرکزی) به بابک زنجانی تحویل می دهد؛ چک هایی که مجموع آن به رقم ٤٤٤ میلیارد و ٥٢٤ میلیون و ٤٥٤ هزار و ٥٠٠ ین ژاپن، یعنی دو میلیارد ین زیاد (بیش از ٦٠ میلیارد تومان به قیمت صرافی بانک ملت و بیش از ٧٥ میلیارد تومان به قیمت بازار) از رقم قرارداد می رسد.

سهو ی ديگر از صندوق کارگران

جالب اینکه سهو قلم های مدیران شرکت تأمین اجتماعی در آن وقت به این هم محدود نمی شود و حتی در نامه ای که در پاسخ به علیرضا محجوب، نماینده مجلس و مدیر هیئت تحقیق و تفحص مجلس، از شرکت تأمین اجتماعی می نویسند نیز شماره چک های صادره را اشتباه درج می کنند! قسمت غم انگیز ماجرا اینکه بابک زنجانی چهار فقره از چک های دریافتی از شرکت تأمین اجتماعی را به جای پول نفت به وزارت نفت می دهد و یک فقره باقی مانده نیز هنوز مشخص نیست در کجاست؛ به عبارت ساده، بابک زنجانی و دوستانش نفت ملی ما را می فروشند، پولش را دریافت می کنند، شرکت های متعلق به کارگران کشور را نیز می گیرند و چک های تضمین آن را به جای پول نفت به وزارت نفت می دهند! سهو هایی که تاوانش را کارگران و مردم می دهند. در این بین، بابک زنجانی به اعدام محکوم شده است هست، وکلای شاکی پرونده نیز احکام سنگین تری از سعید مرتضوی دریافت کرده اند و تلاش های وزارت اطلاعات و قوه قضائیه جهت بازگرداندن این سرمایه بر باد رفته ادامه دارد.

شرق

واژه های کلیدی: صندوق | منابع | میلیون | پرونده | بازنشستگی | بابک زنجانی | سعید مرتضوی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs